GOSPODARKA OPAKOWANIAMI
I ODPADAMI OPAKOWANIOWYMI
Rewolucja w przepisach od 2025 roku dla opakowań zwrotnych objętych systemem kaucyjnym oraz od 2024 dla opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i odpadów z nich powstających.
Rejestracja, sprawozdawczość i opłaty w BDO. Systemy zbierania odpadów w ramach kaucji i SUP, w tym systemy gminne do zbiórki odpadów opakowaniowych.
Na szkoleniu zostanie omówione praktyczne stosowanie przepisów dot. gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz nowe obowiązki związane z wdrożeniem przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta i ograniczeniami w stosowaniu tworzyw sztucznych z dyrektywy Single Use Plastics. Jak również przedstawione zostaną najnowsze obowiązki podmiotów objętych systemem kaucyjnym od roku 2025, dla opakowań na napoje w postaci butelek plastikowych, butelek szklanych i puszek metalowych.
Jakie umowy, ewidencje, sprawozdania i deklaracje, jakie koszty i opłaty wiążą się z wdrożeniem w firmie przepisów dot. wprowadzających do obrotu jak i sprzedawców opakowań i produktów w opakowaniach oraz jak na nowo trzeba zorganizować systemy zbiórki odpadów, w tym gminne systemy zbiórki odpadów opakowaniowych, na potrzeby systemów kaucyjnych i jednorazowych tworzyw sztucznych. Wszystko w kontekście nowych obowiązków rejestrowych i ewidencyjnych oraz sprawozdawczych i opłatowych w roku 2024 w bazie BDO.
► Omówienie najnowszych przepisów ustawy.
- Wprowadzający produkty w opakowaniach a wprowadzający opakowania - podobieństwa i różnice również w kontekście bazy BDO.
- Sprzedawcy detaliczni i hurtowi, objęci opłatą recyklingową i opłatą konsumencką oraz opłatą kaucyjną, w tym gastronomia i sektor HoReCa.
- Podmioty prowadzące systemu kaucyjne - umowy, deklaracje, systemy zbiórki opakowań zwrotnych, kaucje, opłaty i koszty.
- Organizacje odzysku opakowań a nowe wymagania dla opakowań i obowiązków Wprowadzających produkty w opakowaniach.
- Samodzielne rozliczanie obowiązków ustawowych a umowa z organizacją odzysku opakowań, w tym selektywne zbieranie butelek z tworzyw sztucznych i udział recyklatu z tworzyw sztucznych w nowych opakowaniach.
- Działanie systemów zbiórki opakowań zwrotnych objętych kaucją. Udział gmin, pszok-ów oraz zakładów oczyszczania miasta w zbiórce odpadów w ramach działających systemów kaucyjnych.
- Systemy zbierania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku w postaci zużytych pojemników na żywność i napoje, toreb na zakupy, wyrobów tytoniowych i chusteczek nawilżanych, w ramach zadań własnych gminy i przedsiębiorstw komunalnych finansowanych z opłaty SUP, po raz pierwszy w roku 2025.
- Nowa definicja tworzyw sztucznych w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, w tym jednorazowego użytku i wielokrotnego użytku.
- Wpisy do rejestru BDO - Sporządzanie i wysyłanie wniosku aktualizacyjnego do rejestru BDO dla sprzedawców i wprowadzających produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz opakowania na napoje - krok po kroku. Tworzenie nowych miejsc prowadzenia działalności i dezaktywacja starych MPD. Sprawdzanie kompletności wpisu do rejestru BDO z zakresem składanego sprawozdania w bazie BDO.
- Nowe formularze elektroniczne wniosków, sprawozdań i wniosków o pomoc de minimis.
►Bieżące obowiązki dla wprowadzających produkty w opakowaniach.
- Prowadzenie ewidencji opakowań wyprowadzanych do obrotu i opakowań wprowadzanych wraz z produktami.
- Prowadzenie ewidencji produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wprowadzanych do obrotu i sprzedawanych konsumentowi w roku 2024.
- Przywóz z zagranicy pustych opakowań a przywóz produktów w opakowaniach, w tym jednorazowych tworzyw sztucznych i napoi w opakowaniach - podobieństwa i różnice w ewidencji, sprawozdawczości i wpisie do rejestru BDO.
- Opłaty produktowe i opłaty na publiczne kampanie edukacyjne z zakresu opakowań oraz nowe opłaty konsumenckie i producenckie oraz opłaty za niezrealizowanie celów przez system kaucyjny.
- Rozliczanie samodzielnie obowiązku recyklingu odpadów opakowaniowych oraz osiągnięcia poziomu selektywnego zbierania i udziału wagowego recyklatu a zawarta umowa z organizacją odzysku opakowań.
- Rozliczanie wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych, a od roku 2025 wymaganego poziomu selektywnego zbierania i udziału recyklatu w tworzywach sztucznych oraz opakowań objętych systemem kaucyjnym.
- Podmioty objęte systemem kaucyjnym i ich obowiązki. Operatorzy systemu. Umowy. Ewidencja i sprawozdawczość.
- Sprawozdanie o produktach i opakowaniach w bazie BDO - szczegółowe omówienie NOWYCH tabel ze wskazaniem zakresu podawania danych w zależności od prowadzonej działalności i posiadanego bądź aktualizowanego wpisu do rejestru BDO, w kontekście jednorazowego użytku tworzyw sztucznych i opakowań objętych systemem kaucyjnym.
- Kalkulatory opłatowe do naliczania opłat produktowych i opłat na publiczne kampanie edukacyjne, w tym z zakres wniosku o pomoc de minimis, również w kontekście nowych obowiązków SUP.
- Różne przypadki wprowadzania do obrotu, w tym import i wewnątrzwspólnotowe nabycie opakowań wraz z produktami, sprzedaż własnych wyrobów przez sklepy firmowe, sprzedaż internetowa, branża E-Commerce i HoReCa.
- Właściwe zagospodarowywanie odpadów opakowaniowych, zbieranie i przetwarzanie, również w ramach systemów gminnych.
- Omówienie przypadków szczególnych wprowadzania i dystrybucji opakowań i produktów w opakowaniach oraz produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będących opakowaniami.
► Opłaty - krok po kroku.
- Opłata produktowa za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych - zmiany w zakresie usunięcia przepisów o poziomie odzysku odpadów opakowaniowych.
- Wyliczanie opłaty produktowej z wykorzystaniem najnowszych kalkulatorów opłatowych.
- Opłata recyklingowa za torebki z tworzyw sztucznych - nowy sposób wypełniania sprawozdań przez prowadzących jednostki handlu detalicznego i hurtowego z zakresu danych kwartalnych.
- Opłaty za tworzywa sztuczne, w tym opłaty na publiczne kampanie edukacyjne za wprowadzanie do obrotu od nowego roku 2024.
- Wzory elektronicznych formularzy sprawozdań o produktach i opakowaniach w bazie BDO za rok 2023 z uwzględnieniem SUP i ROP, z uwagi na istniejący obowiązek prowadzenia ewidencji wprowadzania do obrotu i sprzedaży i nowe formularze od 2024 roku.
- Pomoc de minimis w zakresie opłat, w tym zwolnienia z opłat produktowych i opłat na publiczne kampanie edukacyjne - jak wprowadzić informacje o zwolnieniu do elektronicznego sprawozdania - wymóg przesyłania wniosków o pomoc de minimis wyłącznie w bazie BDO, w tym nowe zwolnienia dla butelek na napoje o pojemności do 3 litrów. Jak również dla butelek szklanych i puszek metalowych objętych systemem kaucyjnym.
- Kto może uniknąć systemu kaucyjnego. Wysokości kaucji i system poboru i zwrotu kaucji.
- Problemy z naliczaniem opłat - wykorzystywanie kalkulatorów opłatowych do ustalania wysokości należnych opłat i wypełniania sprawozdań w BDO.
- Nowe rozporządzenia opłatowe dla produktów i opakowań.
► Wprowadzone i planowane zmiany w ROP - rozszerzonej odpowiedzialności producenta
- Zapewnienie odpowiedniej zawartości recyklatu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
- Opłata produktowa - Obliczanie zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w wytworzonych butelkach jednorazowych do napojów.
- Opłata za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklatu.
- Obowiązek mocowania pokrywek i wieczek z tworzyw sztucznych w butelkach na napoje z tworzyw sztucznych.
- Obowiązek osiągnięcia wymaganego poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym.
- Udział gmin oraz przedsiębiorstw komunalnych w systemach zbiórki odpadów opakowaniowych.
- Pozyskiwanie recyklatu z obecnych systemów zbiórki i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych oraz systemów kaucyjnych.
- Oznakowanie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
- Nowy sposób rozliczania publicznych kampanii edukacyjnych.
- Przepisy przejściowe i administracyjne kary pieniężne.
► Metodyka szkolenia: wykład, prezentacja multimedialna, praca w bazie BDO na koncie użytkownika głównego i podrzędnego, pytania oraz wyjaśnianie problemów i sytuacji przedstawianych przez uczestników szkolenia.